Geologiya sohasidagi hamkorlik masalalari muhokamasi bo‘lib o‘tdi
2020 yil 23 sentyabrda Rossiya Federatsiyasining "Rosgeo" AJ hamda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Navoiy o‘rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Rossiya tomonidan direktor o‘rinbosari Pyotr Zolotaryov, O‘zbekiston tomonidan bo‘lim raisi Abdurazzoq Mirzaev boshchilik qildilar. Bu tadbir  tomonlar o‘rtasida joriy yil boshidan beri o‘tkazilgan muzokaralarning mantiqiy davomi bo‘ldi.
Mazkur jarayonda hududlarni rivojlantirish uchun mineral-xomashyo bazasini o‘zlashtirish bo‘yicha hamkorlik istiqbollari va uni diversifikasiya qilish chora-tadbirlari muhokama qilindi. Xususan, O‘zbekistonda qo‘shma geologik-qidiruv ishlarini olib borish masalalari ko‘rib chiqildi. Onlayn yig‘ilishda Qizilqum va Nurota konchilik mintaqalarida mazkur ishlarni olib borish istiqbolli ekanligi ta'kidlandi. Bunda Navoiy bo‘limining O‘zbekiston-Rossiya qo‘shma korxonasi maqomiga ega bo‘lgan mobil tadqiqot va ishlab chiqarish geologik qidiruv otryadini yaratish to‘g‘risidagi taklifi ma'qullandi. Biroq, bunga ish to‘xtab qolmasligi uchun potensial investorlarni va savdo bozorining mavjudligi, ishning rentabelligi va hajmidan kelib chiqib bosqichma-bosqich o‘tilishi va buning uchun barcha nyuanslarni batafsil hisoblab chiqish kerakligi ta'kidlandi. Masalan, bentonit, dolomit va kvars qumlari kabi noma'dan foydali qazilmalar jamlagan “Vaush” konida tajriba loyihasini amalga oshirish mumkin bo‘lib, ilk qadam sifatida axborot-taxlil markazini yaratilishi, u yerda tomonlarni qiziqtiradigan ma'lumotlar bazasini yaratish taklif qilindi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar olingan ma'lumotlar foydali, ularni keng doiradagi mutaxassislar bilan muhokama qilish kerak, degan xulosaga kelidilar. Tomonlar bir ovozdan O‘zbekiston va Rossiyaning geologik-qidiruv potensialini birlashtirish mintaqaning mineral-xomashyo bazasini kengaytirishga imkon beradi, degan fikrga keldilar. Bunda Toshkentdagi «Rosgeo Uzbekistan» MChJning mavjudligi o‘z qissasini qushishi mumkinligiga alohida urg‘u berildi.

Обсудили вопросы сотрудничества в сфере геологии
23 сентября 2020 года состоялось онлайн-совещание между АО «Росгео» Российской Федерации во главе с заместителем генерального директора Петром Золотарёвым и Навоийским отделением Академии наук Республики Узбекистан под руководством председателя Абдуразака Мирзаева. Это стало логическим продолжением переговоров, проводимых сторонами с начала текущего года.
На мероприятии обсуждены перспективы сотрудничества по освоению минерально-сырьевой базы для развития регионов и мерам по ее диверсификации. В частности, рассмотрены вопросы проведения совместных геологоразведочных работ на территории Узбекистана. Сошлись во мнении, что Кызылкумский и Нуратинский горнорудные регионы перспективны в разработке. В этом случае, предложение Навоийского отделения о создании Мобильного научно-производственного геологоразведочного отряда со статусом Узбекско-Российского совместного предприятия выглядит жизнеспособным. Однако к этому необходимо прийти поэтапно, в первую очередь, заложив в основу разработки месторождений наличие потенциальных инвесторов и рынка сбыта, рентабельность и объем работ, чтобы не было простоев. А для этого нужно произвести детальный расчет всех нюансов. К примеру, пилотный проект можно реализовать на месторождении «Вауш», где сконцентрированы такие нерудные полезные ископаемые, как бентонит, доломит и кварцевые пески. Первым шагом также может стать создание информационно-аналитического центра, куда будет стекаться интересующие стороны информация, в том числе соответствующие архивные данные.
Большой интерес у участников вызвала презентация управляющего директора АО «НВНИИГГ» Олега Меркулова об инновационной технологии бескарьерной добычи твердых полезных ископаемых. Она подходит для разработки угля, горючих сланцев, фосфоритов и других подобных сыпучих веществ.
В завершение совещания стороны пришли к выводу, что полученная информация полезная, ее необходимо обсудить с узкопрофильными специалистами сферы. Участники были едины во мнении, что объединение узбекского и российского геологоразведочного потенциала позволить расширить минерально-сырьевую базу региона. В этом свою роль может сыграть и наличие в Ташкенте ИП ООО «Rosgeo Uzbekistan».